Warunki do nauki w domu, motywowanie i wspieranie dzieci do systematycznego uczenia się poza szkołą?
Drodzy Rodzice
Edukacja zdalna zaczyna się na pełnych obrotach. Razem sprawmy, aby ten niezwykły czas był czymś, co możemy zapamiętać z radością i dumą.
1. Chwal swoje dziecko, pomóż mu przetrwać. Może się wydawać dziecku, że to „100 krotna praca domowa”, ale nie jest to praca domowa. Jest to po prostu praca szkolna, którą dziecko wykonuje w domu bez nauczyciela przy sobie.
2. W tym czasie nie masz odrabiać lekcji za swoje dziecko . Czas wolny od szkoły i prac domowych jest po godzinie 14.30
3. Zaproś dziecko, aby przyłączyło się do nowej formy pracy. Ustal plan dnia: czynności poranne, śniadanie, 10 minutowe oddychanie świeżym powietrzem -nawet przez okno, praca szkolna, Zadania są dostępne na stronie od 8:00 , ale nauczyciele oczekują , że uczeń zacznie pracować od 8:30- 9:00 rano. Pamiętaj, że do 14:30. wszystkie zadania muszą zostać wykonane a część dostarczona z powrotem. Jeśli uczeń spróbuje zbyt późno, nie będzie w stanie wykonać swojej pracy szkolnej. Pomóż dziecku dbać o czas.
4. Wygospodaruj miejsce do pracy dla dziecka, gdzie panuje cisza. Dzieci nie powinny odrabiać lekcji w pokoju stołowym, czy w kuchni, gdyż na tej przestrzeni wiele rzeczy zakłóca spokój, a wtedy naprawdę trudno się skoncentrować na pracy. Kiedy po pomieszczeniu, w którym dziecko ma odrabiać lekcje, kręcą się inne osoby, włączone jest radio czy telewizor nie sposób oczekiwać, że zadanie zostanie wykonane właściwie. Miejsce pracy dziecka ma szczególne znaczenie. Jest istotnym warunkiem efektywnej nauki. Powinno być tak dostosowane do potrzeb dziecka, aby czuło się dobrze.
5. Koncentruj się na tym, co dziecko zrobiło dobrze, nie zniechęcaj go wskazywaniem błędów -powiedz: to zadanie sprawdzimy razem – dziecko musi czuć, że może liczyć na twoją pomoc.
6. Ustal z dzieckiem określony porządek przedmiotów do nauki – stosuj zamiennie przedmiot ścisły - przedmiot humanistyczny. Na zakończenie: konsekwentnie przestrzegaj tego, żeby dziecko zaczynało zabawę dopiero po odrobieniu lekcji.
7. Zadbaj, by Twoje dziecko uczyło się systematycznie.Aby nauka Twojego dziecka była efektywna, musi ono unikać bezmyślnego powtarzania materiału z lekcji. Zachęcaj dziecko, by ucząc się nowego materiału, starało się znaleźć w nim coś ciekawego dla siebie.
Wytrwanie przy swoich wymaganiach jest konieczne. Nie oczekuj, że wszystkie problemy rozwiążą się z dnia na dzień. Taka samodzielna praca umacnia odpowiedzialność dziecka, a tym samym rozwija jego zdolność koncentracji i wytrwałość.