Dnia 20-go października 37-o osobowa grupa gimnazjalistów (ze wszystkich klas) wraz z 3-ma opiekunami wyruszyła na dwudniową wycieczkę do Olsztyna, realizowaną w ramach projektu "Za rękę z Einsteinem".
Dnia 20-go października 37-o osobowa grupa gimnazjalistów (ze wszystkich klas) wraz z 3-ma opiekunami wyruszyła na dwudniową wycieczkę do Olsztyna, realizowaną w ramach projektu "Za rękę z Einsteinem".
Pierwszym punktem wycieczki był kanał Elbląsko – Ostródzkim, który służył jako żeglowna droga wodna na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Został on zaopatrzony w oryginalny system transportowy - 5 pochylni. Dzięki nim statek pokonuje około 2 km po suchym lądzie! Pochylnie mają za zadanie pokonanie olbrzymiej różnicy poziomu wód wynoszącej około 100 m na przestrzeni 9,6 km. W Buczyńcu, gdzie znajduje się jedna z czterech pierwszych pochylni suchych uczniowie dowiedzieli się o koncepcji budowy kanału oraz jego znaczeniu gospodarczym.
Olsztyn był punktem docelowym pierwszego dnia wycieczki. Miasto, w którym działał Mikołaj Kopernik – jeden z najbardziej znanych europejskich naukowców – odkrywców! Jako pierwsze odwiedziliśmy Planetarium, gdzie podczas projekcji dydaktycznej poświęconej tematyce miejsca Ziemi w kosmosie zostaliśmy wprowadzeni w tematykę astronomii. Kolejnym punktem programu był Dom Gazety Olsztyńskiej, w którym dzięki krótkiemu wykładowi, dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat historii samego pisma jak i tradycji związanych z polską prasą.
Następnie spotkaliśmy się z przewodnikiem, który oprowadził nas po olsztyńskiej starówce i wytłumaczył średniowieczne zasady budowy typowego warmińskiego miasta.
Drugi dzień rozpoczął się od odwiedzin Obserwatorium Astronomicznego, mieszczącego się w ponad 100 – letniej ceglanej wieży, tutaj zobaczyliśmy sale tematyczne oraz stanowiska pracy astronomów. Niestety pogoda nie dopisała i niemożliwym było obejrzenie z tarasu widokowego panoramy Olsztyna w całej okazałości. Po pobycie w obserwatorium, udaliśmy się do Kortowa, miasteczka studenckiego, jedynego takiego w Polsce. Zwiedzanie Kortowa było ostatnim punktem wycieczki, po którym wszyscy udali się w podróż powrotną.
Przez cały czas wycieczki uczniowie zdobywali tak zwane "Einsteiny", za które na koniec podróży mogli licytować drobne upominki. Wycieczka przebiegała w miłej atmosferze i wszyscy wróciliśmy z niej zadowoleni.